Nereden Başlamalıyım?

Hangi tür Yoga bana göre?

Birçok yoga türü var. Nereden başlamalıyım? Hangisi bana en uygun?

Bu sorular için verebileceğim cevap çok basit, herkes yoga yapabilir ve yoga herkes için uygundur. Tabi ki yogada da bir ilerleme süreci mevcut. Fakat Yoga öğretisinde pozlar birbiri ardına sıralanırken ilk kez yapıyor olup olmaman önemli değildir. Yoga öğretisi şunu savunuyor. ‘Zamanla ilerlersin’

Çünkü yoga ‘kendini bilmek’ ile ilgilidir. Basitçe ‘olmak’ ile ilgilidir. Mevcut durum ile başlamak.

Dolayısıyla yapmak ya da yapmamak diye bir şey yok. Fakat zihinlerimiz bunun tam tersi üzerine eğitilmiş durumdadır. Bir konuda başarılı olmak, yapmak, ilerlemek, ilerlemek ve başarmak…

Başarısız olunması hali ise…

Bunu düşünmeyelim bile lütfen!

Bu bakımdan tecrübelerime dayanarak önereceğim şey şu;

PadmaYogaİzmir’de de açtığımız ‘Yeni başlayanlar için Yoga’ derslerine katılabilirsin.

Çünkü yoga nedir? Ne işe yarar? Neye hizmet eder? Temel yoga pozları nelerdir? gibi soruların teorik ve uygulamalı cevaplandığı, biraz konuşarak biraz pratik yaparak geçen bir derstir. Böylelikle katılımcılar bir yandan yoga dilini öğrenirken bir yandan da kavramsal olarak yogayı anlamaya başlıyor. Esasında en önemli faydası ise kişi kendi nefesini gözlemlemeye başlıyor.

Nasıl nefes alıyor? Nefes alırken ya da verirken nasıl bir alışkanlık içerisinde? Nefesi sığ mı? Yoksa derin ve geniş nefesler mi alıyor?

Aynı zamanda Hatha Yoga sınıflarını da keşfedebilirsin. Ya da Slow Flow – Yumuşak Akış dersleri de yeni başlayacak olanlar için uygundur. Belki birkaç ders Yeni Başlayanlar için Yoga sınıflarına katılıp sonra Hatha yoga derslerine devam edebilirsin. Seçim sana kalmış. İhtiyaçlarını dinlediğin sürece seçmek kolay.

Hedeflenen şey temelinde kişiyi yoga ile tanıştırmak ve kişinin hayatına yogayı dâhil edebileceği bir alan açmasına yardımcı olmaktır. O yüzden öğrenci bir anda daha önce hiç yapmadığı ileri seviye yoga pozlarının içerisinde kendisini bulursa bazen motivasyonu düşebiliyor ya da kendisini kötü hissedebiliyor. Kısacası amaç yogadan nefret ettirmek değil kişiye uygun bir pratik alanı açmak.

Sonrası kendiliğinden gelecek zaten. İlerleme kendiliğinden gerçekleşecek.

Şu an birçok öğrencimiz ile birlikte yan yana yoga yapıyoruz.

Namaste!

Related Posts