Yaza Merhaba :)

Eğer gün ışığını onurlandırıp aşkla ve memnuniyetle yeryüzündeki varlığımızı onurlandıracağımız bir gün varsa o da 21 Haziran yani yaz gündönümüdür. Yılın en uzun gününde güneş tüm varlığımıza doluyor. Ruhun en karanlık köşelerini aydınlatırcasına… Tüm saflığı ortaya serercesine… Mavi gökyüzünde parlıyor.

Gökyüzünden gelen ışığın içerideki saf ruhu ateşe verişini ve ruhu aydınlatışını hissedebilirsiniz.

Tüm bir bahar mevsimi boyunca ekilen tohumların, başlanılan işlerin, atılan adımların sonuçlarını görmeye başlayabilirsin. Işık tüm yeryüzünü büyütüp olgunlaştırır ve ısıtırken, sen de yaşama ektiklerinin neye dönüştüğünü görmeye başlayacaksın. Hak edilenin yaşama gelmesidir yaz. Yaşama gelir ve gün ışığının tarifsiz desteğiyle büyümeye başlar. 

Yaz bolluk, bereket, bize ait olanın yaşamda yer bulması, güzellik, iyi ve saf bir ruhu temsil eder. Aynı zamanda doğasında ödül de vardır. Yaz bir ödüldür. Yaz o ödülün hak edildiğini söyler. Yaz rehavet zamanıdır da. Yani dinlenmek ara vermek için yeryüzü tarafından tasarlanmış bir mola zamanıdır.

Bir yandan günler uzamıştır bir yandan geceler kısalmıştır ve en uzun güne ulaşıldığında bunun artık tam tersiz başlamaktadır. Kadim birçok kültür bu günü şenliklerle kutlar. Çünkü kutlanması gereken bir gündür. Onurlandırılması gereken bir oluştur. Şahit olduğumuz güzelliği onurlandırdığımızda yaradılışa da teşekkür etmiş oluruz. Burada olduğumuz için. Bu güzellik varken ve ona tanık oluyorken onu kutlayabildiğimiz için..

Ufak bir ritüel ile yaza merhaba diyebilirsiniz. İhtiyacınız olan bir mum ve sabah erkn saatte gün doğumunda gün ışıklarını karşılamak. Erken kalkamıyorum derseniz ve bir mum yoksa bile günün herhangi bir zamanı kalbinizden geçen birkaç güzel şükran dolu sözcük ile yaza merhaba diyebilir, ışığı onurlandırabilirsiniz.  

Varoluşla bir olmak işte bu kadar kolay. Onu sevmek. Ona şükran duymak ve verdikleri için onurlandırmak.

Namaste!

Elif Çelikkayalar

Related Posts